O R Z E K A M
-
Stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1706R Cetula-Piwoda od km 2+555 do km 4+520 w miejscowości Cetula i Piwoda”. Przedsięwzięcie realizowane będzie na działce o numerze ewidencyjnym gruntu: 726 położnej w miejscowości Piwoda oraz na działkach o numerach ewidencyjnych 612/4 i 612/1 położonych w miejscowości Cetula, gmina Wiązownica.
-
Określić warunki i wymagania dotyczące planowanego przedsięwzięcia w następującym zakresie:
-
Prace ziemne oraz ewentualną wycinkę drzew i krzewów, związane z przedmiotową inwestycją, należy wykonać poza okresem wzmożonej aktywności fauny, w tym poza głównym okresem lęgowym, tj. poza 1 marca - 15 października. W przypadku konieczności wykonywania prac w ww. okresie, prace te powinny być poprzedzone kontrolą przyrodnika pod kątem występowania chronionych gatunków zwierząt w okresie 1-3 dni przed planowanym terminem prac. W razie stwierdzenia występowania chronionych gatunków, prace należy wstrzymać do momentu opuszczenia danego terenu przez te zwierzęta (np. do zakończenia lęgów, wyprowadzenia młodych) lub do momentu uzyskania stosownych zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do chronionych gatunków.
-
Drzewa i krzewy nieprzeznaczone do wycinki zlokalizowane w sąsiedztwie planowanych prac, zostaną odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, m. in. poprzez:
-
odeskowanie lub owinięcie pni matami słomianymi lub jutowymi do wysokości co najmniej 150 cm;
-
grupy drzew/krzewów wygrodzić płotem o wysokości min. 1,5 m, w sposób uniemożliwiający uszkodzenie pni;
-
w obrębie korzeni drzew nie będą składowane żadne materiały budowlane ani ziemia pochodząca z wykopów;
-
prace ziemne w obrębie korzeni drzew będą wykonywane ręcznie lub niewielkimi koparkami;
-
drzewa uszkodzone w czasie prowadzenia robót powinny być natychmiast poddane zabiegom pielęgnacyjnym.
-
Wykopy, zagłębienia terenu i tym podobne obiekty niezasypane/niezagospodarowane w danym dniu roboczym, mogące stanowić pułapkę dla drobnych i średnich zwierząt, należy odpowiednio zabezpieczyć, np. szczelnie przykryć po każdym zakończonym dniu pracy lub wygrodzić siatką o oczkach nie większych niż 0,5 cm wkopaną w ziemię. Codziennie rano, przed rozpoczęciem robót, a następnie bezpośrednio przed zasypaniem wykopów i zagłębień terenowych powstałych w trakcie prac, należy sprawdzić, czy nie zostały w nich uwięzione zwierzęta. W przypadku takiego stwierdzenia należy je niezwłocznie odłowić i przenieść poza teren realizacji przedsięwzięcia w odpowiednie siedlisko.
-
Prace budowlane w rejonie zabudowy mieszkaniowej należy prowadzić wyłącznie w porze dziennej, tj. w godz. od 6:00 do 22:00 (za wyjątkiem rozpoczętych prac, których technologia nie pozwala na ich przerwanie).
-
Ustalić charakterystykę planowanego przedsięwzięcia zawartą w załączniku nr 1 do niniejszej decyzji jako jej integralną część.
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskiem z dnia 13.05.2024 r. Powiatowy Zarząd Dróg w Jarosławiu z siedzibą: Jarosław ul. Jana Pawła II 17, 37-500 Jarosław, reprezentowany przez Pana Pawła Tworka Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, zwrócił się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1706R Cetula-Piwoda od km 2+555 do km 4+520 w miejscowości Cetula i Piwoda”. Przedsięwzięcie realizowane będzie na działce o numerze ewidencyjnym gruntu: 726 położnej w miejscowości Piwoda oraz na działkach o numerach ewidencyjnych 612/4 i 612/1 położonych w miejscowości Cetula, gmina Wiązownica.
Do wniosku Wnioskodawca dołączył wymienioną w art. 74 ust 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024, poz. 1112 ze zm.) kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz pozostałe dokumenty.
W związku z przedłożoną dokumentacją Wójt Gminy Wiązownica w dniu 13.05.2024 r. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wnioskodawca oraz podmiot, któremu przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości, na której będzie realizowane przedsięwzięcie, a także znajdującej się w obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie w odległości 100 m od granicy terenu inwestycyjnego. W przedmiotowym postępowaniu organ ustalił, że liczba stron postępowania przekracza 10. Mając powyższe na uwadze, działając zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, jeżeli liczba stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekracza 10, stosuje się
art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego. W związku z tym organ powiadomił strony o wszczęciu postępowania obwieszczeniem z dnia 11.06.2024 r., które zostało zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu, tablicy ogłoszeniowej Urzędu Gminy oraz w miejscu planowanej realizacji inwestycji.
W toku prowadzonego postępowania stwierdzono, iż planowana inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, określonych w art. 59 ust. 1 pkt 2, ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024, poz. 1112 ze zm.) oraz wymieniona jest § 3 ust. 1 pkt 62, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019, poz.1839 ze zm.), dla których obowiązek sporządzenia raportu może być wymagany.
Na podstawie art. 64 ust 1 pkt. 1, 2 i 4 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, organ prowadzący postępowanie zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Przemyślu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu o wydanie opinii w zakresie przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W odpowiedzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu opinią z dnia 27.06.2024 r., znak: PZNS.9020.5.15.2024 oraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Przemyślu opinią z dnia 03.07.2024 r. znak: RP.ZZŚ.4901.90.2024 stwierdzili, iż dla zamierzonego przedsięwzięcia nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w dniu 03.07.2024 r. wydał opinię znak: WOOŚ.4220.3.15.2024.AW.2 w której stwierdził, iż dla wnioskowanego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko o ile będą spełnione warunki określone ww. opinii.
Wskazane przez organ współdziałający warunki zostały uwzględnione w sentencji decyzji.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024, poz. 1112 ze zm.), w sprawie przeprowadzenia obowiązku oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko uwzględniono następujące uwarunkowania takie jak:
1) rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, które nie będzie powodować negatywnego oddziaływania na środowisko, ze względu na:
-
skalę przedsięwzięcia i wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji;
-
powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie;
-
wykorzystywania zasobów naturalnych;
-
emisji i występowania innych uciążliwości.
Planowane przedsięwzięcie polegało będzie na przebudowie odcinka drogi powiatowej Nr 1706R w miejscowościach Cetula i Piwoda w gminie Wiązownica. Przebudowa przewidziana jest na długości ok. 1,97 km od km ok. 2+555 do km ok. 4+520. W istniejącym stanie droga powiatowa Nr 1706R na planowanym do przebudowy odcinku posiada nawierzchnię bitumiczną o szerokości ok. 5,5 m w złym stanie technicznym.
Celem przedsięwzięcia jest dostosowanie (poprawa) parametrów technicznych i użytkowych drogi powiatowej Nr 1706R do wymogów obowiązujących standardów dla drogi klasy L oraz dostosowanie jej do przenoszenia obciążeń jak dla kategorii obciążenia ruchem KR 2 - KR 3, przy jednoczesnej poprawie warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Przebudowa będzie poprowadzona po istniejącym śladzie. Zakres zadania obejmuje m. in. wykonanie nowej warstwy wiążącej i ścieralnej na długości całego odcinka drogi powiatowej objętego wnioskiem, przebudowę/budowę poboczy o szerokości ok. 0,5 - 1,0 m, wykonanie nowej warstwy wiążącej i ścieralnej w obrębie skrzyżowań drogi powiatowej z innymi drogami publicznymi, przebudowę/budowę zjazdów do nieruchomości, wykonanie niezbędniej przebudowy i zabezpieczenia istniejącej sieci infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją.
Odcinek drogi objęty przebudową przebiega przez tereny zielone (tereny rolne, nieużytki i tereny leśne), jak również tereny z zabudową mieszkaniową.
Emisja substancji zanieczyszczających do powietrza oraz emisja hałasu podczas prowadzenia prac budowlanych, która będzie spowodowana pracą maszyn budowlanych i pojazdów transportujących materiały budowlane, nie może zostać wyeliminowana, jednakże będzie miała charakter krótkotrwały i odwracalny. Uciążliwości dla terenów sąsiednich związane z występowaniem hałasu, wibracji, emisji do powietrza, będą mieć charakter przejściowy i ustąpią z chwilą zakończenia prac. Prace budowlane w rejonie zabudowy mieszkaniowej prowadzone będą wyłącznie w porze dziennej, tj. w godz. od 06.00 do 22.00 (za wyjątkiem rozpoczętych prac, których technologia nie pozwala na ich przerwanie).
Przedmiotowa droga obsługuje przede wszystkim ruch lokalny i stanowi dojazd mieszkańców do posesji i nieruchomości zlokalizowanych wzdłuż tej drogi. Prognozowane natężenie ruchu w wyniku realizacji przedsięwzięcia na drodze objętej wnioskiem, nie ulegnie zmianie w stosunku do stanu obecnego i wynosić będzie ok. 450 poj./dobę ogółem.
Równa nawierzchnia oraz płynniejszy ruch drogowy sprawią, iż poziom hałasu w rejonie przedmiotowej drogi może się obniżyć. W związku z powyższym, w tym prognozowanym natężeniem ruchu na przedmiotowej drodze, poprawą parametrów technicznych jezdni po realizacji zadania, uznano, iż na etapie eksploatacji przedsięwzięcie nie będzie generować ponadnormatywnego hałasu i spełnione będą wymagania ww. rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Na etapie realizacji zadania zaplecze budowy oraz baza materiałowo-sprzętowa zlokalizowane będą w obrębie istniejącego pasa drogowego. Wykonawca prac będzie dysponował sprzętem i środkami do neutralizacji ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych ze stosowanego sprzętu (np. sorbenty, maty sorpcyjne, itp.). Prace budowlane będą prowadzone przy użyciu sprawnego technicznie sprzętu zmechanizowanego. Pojazdy tankowane będą poza obszarem inwestycji, tj. na przeznaczonych do tego celu stacjach paliw.
Potrzeby sanitarne ekip budowlanych zabezpieczone będą w przenośnych sanitariatach. Wykonawca robót będzie odpowiedzialny za uregulowanie sposobu postępowania z wytworzonymi na etapie realizacji zadania ściekami bytowymi.
Sposób odwodnienia drogi nie zmieni się znacząco. Realizowane będzie poprzez odwodnienie powierzchniowe poprzez nadanie odpowiednich spadków podłużnych poprzecznych jezdni z odprowadzeniem do rowów trawiastych.
Powstające odpady będą odpadami typowymi dla tego typu przedsięwzięć i będą zagospodarowywane zgodnie z zapisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r., poz. 1587 ze zm.). Będą one selektywnie magazynowane w wyznaczonych miejscach, w sposób zapobiegający ich rozprzestrzenianiu się w środowisku i odbierane przez uprawnionego odbiorcę w celu ich odzysku lub unieszkodliwiania.
2) usytuowanie przedsięwzięcia, które będzie zajmować obszar, na którym brak jest zasobów mineralnych, siedlisk zwierząt, pomników przyrody podlegających ochronie. Przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane poza:
-
obszarami wybrzeży,
-
obszarami, na których standardy, jakości środowiska zostały przekroczone,
-
obszarami o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,
-
obszarami przylegającymi do jezior,
-
obszarami ochrony uzdrowiskowej,
3) rodzaj i skala możliwego oddziaływania przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań, ze względu na:
-
zasięg oddziaływania obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie może oddziaływać – odcinek drogi objęty wnioskiem przebiega przez tereny z zabudową mieszkaniową, użytkowane rolniczo i nieużytki. Najbliższe tereny chronione pod względem akustycznym w rejonie przedsięwzięcia, określone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r., poz. 112), to:
-
tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, dla których wartości dopuszczalnego poziomu hałasu dla źródeł w postaci dróg wynoszą 61 dB(A) w porze dnia oraz 56 dB(A) w porze nocy,
-
tereny zabudowy zagrodowej, tereny mieszkaniowo-usługowe, dla których wartości dopuszczalnego poziomu hałasu wynoszą 65 dB(A) w porze dnia oraz 56 dB(A) w porze nocy.
-
transgraniczny charakter oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze – z uwagi na niewielką emisję zanieczyszczeń i hałasu oraz znaczną odległość od granicy państwa około 34 km, nie wystąpi oddziaływanie o charakterze transgranicznym w żadnym komponencie środowiska;
-
prawdopodobieństwa oddziaływania – przedmiotowe przedsięwzięcie planowane jest do zrealizowania poza granicami wielkopowierzchniowych form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r., poz. 1478 ze zm.) oraz poza granicami głównych korytarzy ekologicznych wyznaczonych w Projekcie korytarzy Nowak S., Stachura K., Skierczyński M., Mysłajek R. W., Niedziałkowski K., Jędrzejewska B., Wójcik J. M., Zalewska H., Pilot M. 2005); zaktualizowanym w latach 2010 - 2012 przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, celem zapewnienia łączności ekologicznej, zarówno w skali całego kraju, jak i w skali europejskiej.
Obszarem sieci Natura 2000 znajdującym się w najbliższej odległości od przedsięwzięcia jest specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Dolnego Sanu PLH180020, zlokalizowany w odległości ok. 4,40 km od terenu inwestycji.
W rejonie oddziaływania przedsięwzięcia nie występują naturalne siedliska roślin i grzybów, objętych ochroną gatunkową.
W obrębie planowanej przebudowy drogi nie przewiduje się wycinki drzew i krzewów, jednakże, w przypadku wystąpienia konieczności jej przeprowadzenia, wykonana ona będzie poza okresem lęgowym ptaków, tj. z wyłączeniem okresu od 1 marca do 15 października. Poza ww. terminem będą przeprowadzone będą również prace ziemne, zdjęcie wierzchniej urodzajnej warstwy gleby, związane z realizacją przedsięwzięcia.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (Dz. U. z 2023 r,, poz. 300), którego zapisy weszły w życie z dniem 17 lutego 2023 r., planowane przedsięwzięcie położone jest na terenie jednolitej części wód podziemnych (dalej JCWPd), o kodzie PLGW2000136, będącej monitorowaną częścią wód, w dobrym stanie i niezagrożoną ryzykiem nieosiągnięcia celu środowiskowego, którym jest dobry stan ilościowy i chemiczny, bez derogacji. Ponadto ww. JCWPd została zaliczona do obszarów chronionych przeznaczonych do poboru wody na potrzeby zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi.
Zgodnie z ww. rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, teren przedsięwzięcia zlokalizowany jest w obrębie jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) „Wyrwa” o kodzie RW200010225589, typ PNp (potok lub strumień nizinny piaszczysty), będącej naturalną częścią wód, monitorowaną, w złym stanie i zagrożoną ryzykiem nieosiągnięcia celu środowiskowego, którym jest dobry stan ekologiczny; zapewnienie drożności cieku dla migracji ichtiofauny o ile jest monitorowany wskaźnik diadromiczny D i dobry stan chemiczny. Z uwagi na nieosiągnięcie (lub zagrożenie) osiągnięcia celów środowiskowych JCWP w zakresie wskaźników: kadm(w), ołów(w); MMI, EFI+PL/ IBI_PL z racji naturalnej podatności zlewni na presję wskutek niekorzystnych wartości potencjału sorpcyjnego oraz innych warunków naturalnych takich jak: procesy biochemiczne, procesy ekologiczne, procesy fizykochemiczne, procesy hydromorfologiczne - termin realizacji ww. celów środowiskowych został wyznaczony do końca 2027 r. Zlewnia omawianej JCWP została zaliczona do następujących obszarów chronionych przeznaczonych do ochrony siedlisk lub gatunków, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, dla których utrzymanie lub poprawa stanu wód jest ważnym czynnikiem w ich ochronie, tj.:
-
Sieniawski Obszar Chronionego Krajobrazu PL.ZIPOP.1393.OCHK.182,
-
obszar Natura 2000 Dolina Dolnego Sanu PL.ZIPOP.1393.N2K.PLH180020.H
oraz do następujących użytków ekologicznych:
-
Kiszka PL.ZIPOP.1393.UE.1804112.42,
-
Dolina PLZIPOP.1393.UE.1804112.43,
-
Naroże PL.ZIPOP.1393.UE.1804112.44,
-
Pochodaje PL.ZIPOP.1393.UE.1804112.45,
-
Mordercze PLZIPOP.1393.UE. 1804112.48,
-
Graniczne PL.ZIPOP.1393.UE.1804112.49,
-
Piwodzkie PLZIPOP.1393.UE.1804112.50,
-
Chodaniowe PLZIPOP.1393.UE.1804112.53,
-
Kręglak PL.ZIPOP.1393.UE.1804112.54.
Przedsięwzięcie znajduje się poza obrębem ww. obszarów chronionych.
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie poza granicami Głównych Zbiorników Wód Podziemnych. Zgodnie z Mapami Zagrożenia Powodziowego przedsięwzięcie znajduje się poza terenami narażonymi na niebezpieczeństwo wystąpienia powodzi. Ponadto przebudowywany odcinek drogi znajduje się w strefie ochrony pośredniej ujęcia wód podziemnych ustanowionej rozporządzeniem nr 37/2016 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej w miejscowości Piwoda i Szówsko (Dz. Urz. Woj. Podk. 2016 r. poz. 3178). Realizacja i eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie naruszać obowiązujących na tym terenie zakazów i ograniczeń określonych w ww. rozporządzeniu. Biorąc pod uwagę rodzaj i skalę przedsięwzięcia, a także informacje zawarte w dokumentacji przedsięwzięcie nie będzie ingerować w główną warstwę wodonośną, nie spowoduje stałego obniżenia zwierciadła wód podziemnych w warstwie wodonośnej ani nie będzie się wiązało z koniecznością poboru wód podziemnych czy zmiany kierunków krążenia wód w obszarze JCWPd.
Teren objęty analizą znajduje się na obszarze zmeliorowanym rowami i drenami. W ramach inwestycji nie przewiduje się przebudowy urządzeń melioracji wodnych oraz wykonania innych robót w ich obrębie. Nie przewiduje się robót budowlanych w obrębie istniejących przepustów oraz istniejących rowów w związku z tym stosunki wodne na działkach przyległych oraz terenach powiązanych z funkcjonowaniem ww. sieci melioracji nie zostaną zakłócone. Jednakże, w przypadku przebudowy urządzeń melioracji wodnych, Inwestor jest zobowiązany dokonać tej przebudowy przed rozpoczęciem przedsięwzięcia w sposób zapewniający zachowanie sprawności użytkowej całej sieci melioracyjnej. Przebudowa lub częściowa likwidacja sieci drenarskiej powinna być wykonana w sposób zapewniający zachowanie sprawności użytkowej urządzeń melioracji wodnych oraz zachowanie niezakłóconych stosunków wodnych na działkach przyległych. Zobowiązuje się Inwestora również do przebudowania ww. urządzeń w przypadku ich uszkodzenia celem zapewnienia swobodnego przepływu wód w sieci drenarskiej. Ww. prace będą wykonane na koszt własny Inwestora i będą wymagały dodatkowych uzgodnień z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie na etapie pozwolenia na budowę w postaci pozwolenia wodnoprawnego.
-
czas trwania, częstotliwość i odwracalność oddziaływania – w czasie realizacji przewidywane są ewentualne oddziaływania (tj. hałas, emisja spalin środków transportu materiałów i urządzeń), lecz będą one miały charakter krótkotrwały, odwracalny, a ich uciążliwość w czasie realizacji przedsięwzięcia będzie niewielka. Biorąc pod uwagę zakres przedsięwzięcia (przebudowa istniejącej drogi) nie będzie ono miało znaczącego wpływu na otaczający krajobraz.
Na podstawie wyżej wymienionych opinii oraz zebranych materiałów i informacji podanych w Karcie Informacyjnej oceniono, iż realizacja planowanej inwestycji nie spowoduje kumulacji negatywnych oddziaływań na środowisko oraz zdrowie i warunki życia ludzi.
Realizacja planowanego przedsięwzięcia z racji jego charakteru, nie pociągnie za sobą znaczących oddziaływań. Bezpośrednie i krótkie oddziaływanie w fazie realizacji inwestycji nie wpłynie na pogorszenie stanu środowiska przyrodniczego oraz na zdrowie ludzi - właściwa organizacja robót i zastosowane rozwiązania techniczne (prace prowadzone wyłącznie w porze dziennej). Ze względu na swój charakter podczas eksploatacji przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko.
Biorąc pod uwagę zakres, rodzaj i lokalizację przedsięwzięcia, charakter i skalę generowanych oddziaływań oraz ww. warunki realizacji przedsięwzięcia, należy stwierdzić, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie się wiązać ze znaczącym oddziaływaniem na elementy przyrodnicze środowiska w tym na przedmioty ochrony ww. obszaru Natura 2000, jego integralność oraz spójność sieci Natura 2000. W związku z powyższym nie jest konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności odpowiedniej oceny oddziaływania, wymaganej art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Mając na uwadze rodzaj i skalę przedmiotowego przedsięwzięcia, jego lokalizację, zasięg oddziaływania oraz wymienione działania minimalizujące uznano, że zamierzenie nie spowoduje znacząco negatywnych oddziaływań na środowisko gruntowo-wodne. Jednocześnie, przedsięwzięcie nie będzie wpływać negatywnie na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych, wyznaczonych dla jednolitych części wód oraz dla obszarów chronionych, o których mowa w art. 4 ust. l lit. c Dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.
Dla analizowanego obszaru nie ma aktualnego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Jednocześnie informuję, iż decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie zezwala na przeprowadzenie czynności zakazanych w stosunku do gatunków chronionych - decyzje te wydawane są w odrębnych postępowaniach i mają inny charakter, dlatego też w przypadku gdy realizacja planowanego przedsięwzięcia wiązała się będzie z łamaniem zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową, konieczne będzie uzyskanie stosownych zezwoleń, o których mowa w art. 56 ustawy o ochronie przyrody.
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. 2024, poz. 572 ze zm.), w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024, poz. 1112 ze zm.), stronom zapewniono poprzez obwieszczenia czynny udział w prowadzonym postępowaniu, a przed wydaniem decyzji umożliwiono wypowiedzenie się, co do zebranych materiałów i dowodów. Żadna ze stron postępowania lub zainteresowana sprawą nie wyraziła chęci zapoznania się ze zgromadzoną dokumentacją, jak również nie zostały wniesione żadne uwagi.
Niniejsza decyzja zostaje podana do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie jej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Wiązownica, na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy oraz w miejscu lokalizacji inwestycji w miejscowości w Cetula i Piwoda.
Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.
P O U C Z E N I E
-
Od wydanej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od daty doręczenia.
-
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Wójt
Krzysztof Strent
Załączniki:
Nr 1 - Charakterystyka przedsięwzięcia.
Otrzymują:
-
Powiatowy Zarząd Dróg w Jarosławiu, Jarosław ul. Jana Pawła II 17, 37-500 Jarosław;
-
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Al J. Piłsudskiego 38, 35-001 Rzeszów;
-
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu, ul Grunwaldzka 7, 37-500 Jarosław;
-
PGW Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Przemyślu, ul. Wyb. Ojca Św. Jana Pawła II 6, 37-700 Przemyśl;
-
Strony postępowania zgodnie z załącznikiem nr 1 do zawiadomienia, dostępnym w Urzędzie Gminy Wiązownica poprzez obwieszczenie;
-
A/a.
MB/MB