XML

Postanowienie

LŚ.6220.10.03.2022.MB                                                                    Wiązownica, dnia 12.08.2024 r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572 ze zm.) w związku z art. 63 ust. 1 i 4, art. 66 i art. 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 ze zm.) oraz § 3 ust 1 pkt 54 lit. b, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez firmę Copernic PPA Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Lekarska 1, 31-203 Kraków w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia p.n.: „Budowa farmy fotowoltaicznej PV Ryszkowa Wola o mocy do 4,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą”.
 
P O S T A N A W I A M
  1. Nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego budowie farmy fotowoltaicznej PV Ryszkowa Wola o mocy do 4,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą zlokalizowanej na działkach o numerach ewidencyjnych gruntu: 59/1 i 59/2 położonej w miejscowości Ryszkowa Wola, gmina Wiązownica.
  2. Ustalić zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko dla ww. przedsięwzięcia w zakresie przewidzianym w art. 66 z wyłączeniem ust. 1 pkt 10 i 10 a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 ze zm.) w szczególności poprzez:
  1. Opis planowanego przedsięwzięcia, w szczególności charakterystykę całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w czasie jego realizacji, eksploatacji i likwidacji (wszystkie działania towarzyszące i powiązane z przedsięwzięciem), w tym m.in.: przedstawienie parametrów ogniw fotowoltaicznych (i ich układów), powierzchni zajmowanej przez przedsięwzięcie, drogi dojazdowe i zaplecza budowy, rodzaj zastosowanych transformatorów (olejowe, czy żywiczne), określenie konieczności budowy/przebudowy dróg, wykonanie oświetlenia terenu zamierzenia (np. oświetlenie z czujnikiem ruchu), określenie potrzeby i sposobu grodzenia terenu objętego zamierzeniem inwestycyjnym, przedstawienie sposobu połączenia farmy fotowoltaicznej z istniejącą siecią elektroenergetyczną itp. Powyższe informacje należy przedstawić również graficznie.
  2. Opisowe i graficzne przedstawienie strefy możliwego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym przyrodnicze (wraz z podaniem kryteriów, w oparciu o które zostały te strefy wyznaczone).
  3. Identyfikację i ocenę (z wykorzystaniem literatury tematu) wszystkich zagrożeń środowiska przyrodniczego związanych z realizacją planowanego przedsięwzięcia.
  4. Aktualną ocenę stanu zasobów, tworów i składników przyrody, wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r., poz. 916, ze zm.), występujących w obszarze możliwego oddziaływania przedsięwzięcia. W przypadku braku aktualnych danych przyrodniczych, należy przeprowadzić (metodami stosowanymi w nauce) stosowną inwentaryzację przyrodniczą. Przedstawić metodykę prowadzenia prac terenowych (techniki kontroli, daty wizyt w terenie, pory dnia, czas trwania, itp.), warunki pogodowe panujące podczas inwentaryzacji oraz informacje o wszelkich innych czynnikach mających wpływ na wyniki inwentaryzacji i pozwalających na weryfikację prawidłowości jej przeprowadzenia i wiarygodności uzyskanych wyników. Wskazać, na uzyskanie jakich danych przyrodniczych ukierunkowane były poszczególne kontrole. Opisu elementów przyrodniczych należy dokonać w stopniu szczegółowości pozwalającym na dostarczenie danych mogących stanowić podstawę do dokonania analizy i oceny wpływu tego rodzaju przedsięwzięć. Zakres przestrzenny inwentaryzacji powinien być dostosowany nie tylko do skali i zasięgu oddziaływań samego przedsięwzięcia,  ale również do oddziaływań skumulowanych jakie mogą wystąpić w związku z realizacją innych przedsięwzięć. Ponadto, należy określić niepewność danych oraz wskazać luki w zebranym materiale.
  5. Przedstawienie znaczenia analizowanego terenu (znajdującego się w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia) dla poszczególnych zdiagnozowanych zasobów przyrodniczych (w różnych kluczowych okresach fenologicznych - m.in. okres migracji wiosennej i jesiennej, okres lęgowy, okres dyspersji polęgowej, okres zimowania). Uzyskane dane przyrodnicze należy zwaloryzować z wykorzystaniem literatury tematu.
  6. Określenie i opisanie zależności pomiędzy generowanymi oddziaływaniami (bezpośrednimi, pośrednimi, wtórnymi, skumulowanymi, krótko-, średnio- i długoterminowymi, stałymi i chwilowymi) oraz przedstawienie prognozy oddziaływań odnoszące się specyficznie do obszaru opracowania w fazie budowy, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia. Określić istotność oddziaływań wraz z przedstawieniem przyjętych do tego celu kryteriów. Przedstawić metody, którymi wnioskuje się o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze. Oddziaływanie lub jego brak powinno zostać określone dla konkretnych (grup) gatunków, ponieważ mają one najczęściej różne wymagania życiowe.
  7. Przedstawić ocenę wpływu planowanego przedsięwzięcia na obszar cenny przyrodniczo - IBA Lasy Sieniawskie (PL152).
  8. Zdefiniowanie i poddanie analizie wszystkich przedsięwzięć zrealizowanych i planowanych do realizacji (nie tylko o podobnym charakterze) mogących oddziaływać w sposób skumulowany na środowisko, w tym przyrodnicze (również na krajobraz). Określić strefę oddziaływania skumulowanego i podać kryteria, w oparciu o które ją wyznaczono. Do oddziaływań skumulowanych należy zaliczyć również istnienie innych uwarunkowań i przedsięwzięć, zarówno obecnych, jak i planowanych, które wspólnie z przedmiotowym przedsięwzięciem mogą powodować kumulację oddziaływań na środowisko, w tym na elementy przyrodnicze - dotyczy to również przedsięwzięć realizowanych przez inne podmioty oraz przedsięwzięć o innym charakterze. Wskazać wszystkie elementy przyrodnicze, w stosunku do których mogą wystąpić oddziaływania skumulowane. Przedstawić wszystkie przedsięwzięcia, które wzięto pod uwagę dokonując analizy oddziaływania skumulowanego.
  9. Przedstawienie działań minimalizujących wpływ przedsięwzięcia na środowisko, w tym przyrodnicze oraz ocenić ich efektywność z wykorzystaniem literatury tematu.
  10. Opis wariantowania przedmiotowego przedsięwzięcia, zarówno w aspekcie lokalizacji jak i osiągnięcia celu. Należy przedstawić racjonalne i rzetelne kryteria wyboru analizowanych wariantów. Dla analizowanych wariantów określić wielkość ich oddziaływań na środowisko. Przedstawić rzetelny opis braku podejmowania przedsięwzięcia wraz ze środowiskowymi skutkami.
  11. Analizę przedmiotowego przedsięwzięcia w kontekście zakazów obowiązujących w stosunku do dziko występujących gatunków roślin, grzybów i zwierząt objętych ochroną gatunkową.
 

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 18.11.2022 r. (data wpływu: 22.11.2022 r.) firma Copernic PPA Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Lekarska 1, 31-203 Kraków, wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa farmy fotowoltaicznej PV Ryszkowa Wola o mocy do 4,5 MW wraz z niezbędna infrastruktura towarzysząca”. Przedsięwzięcie realizowane będzie na działach o następujących numerach ewidencyjnych gruntu: 59/1 i 59/2 położonych w miejscowości Ryszkowa Wola, gmina Wiązownica. Wnioskodawca dołączył do wniosku kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz pozostałe dokumenty.
W związku z przedłożoną dokumentację w dniu 22.11.2022 r. Wójt Gminy Wiązownica wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
Planowane przedsięwzięcia należy zaliczyć do kategorii przedsięwzięć określonych w art. 60 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 ze zm.) oraz wymienione jest § 3 ust 1 pkt 54 lit. b, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 ze zm.) dla których raport o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany.
                W związku z powyższym zgodnie z art. 63 ust. 1 ww. ustawy obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stwierdza w drodze postanowienia organ właściwy do wydania decyzji. Stosownie do art. 64 ust. 1 pkt. 1, 2 i 4, przedmiotowy wniosek został przedłożony do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jarosławiu oraz Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Przemyślu co do wydania opinii na temat potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia, a w przypadku jej stwierdzenia - co do określenia zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
                W odpowiedzi na powyższe Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu opinią z dnia 14.02.2023 r. (data wpływu: 16.02.2023 r.) znak: PZNS.9020.7.6.2023 wyraził opinię, iż dla ww. przedsięwzięcia nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.  Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie postanowieniem z dnia 14.03.2023 r. znak: WOOŚ.4220.3.4.2023.BL.6 uzgodnił potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określił zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko. Natomiast Dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Przemyślu wydał opinię znak: RZ.ZZŚ.3.4901.17.2023.KP z dnia: 10.03.2023 r. w której stwierdził, że dla ww. przedsięwzięcia przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko nie jest wymagane określając jednocześnie warunki jego realizacji.
W ramach przedmiotowego przedsięwzięcia planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 4,5 MW. W ramach przedsięwzięcia zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, na konstrukcji wsporczej, wbijanej w grunt. Ponadto, wykonane zostaną, m.in.: falowniki, stacje transformatorowe (do 5 szt.), opcjonalnie magazyny energii (do 5 szt.), okablowanie solarne, instalacja monitorująca ilość wyprodukowanej energii oraz pracę farmy, instalacja odgromowa i zabezpieczająca, przyłącz elektroenergetyczny, ogrodzenie, monitoring oraz pozostała infrastruktura niezbędna do funkcjonowania farmy fotowoltaicznej.
Przedmiotowe przedsięwzięcie planowane jest do realizacji, na działkach o numerach ewidencyjnych gruntu: 59/1 i 59/2 położonych w miejscowości Ryszkowa Wola, gmina Wiązownica. Łączna powierzchnia ww. działek wynosi ok. 4,51 ha.
Do budowy farmy fotowoltaicznej zostaną wykorzystane panele fotowoltaiczne pokryte powłoką antyrefleksyjną. Wysokość konstrukcji paneli nie będzie przekraczać 4 m n.p.t.
Na etapie funkcjonowania, powierzchnia pod rzędami paneli utrzymywana będzie jako biologicznie czynna - porośnięta roślinnością niską utrzymywaną poprzez okresowe koszenie.
W ramach przedsięwzięcia planuje się zastosowanie transformatora umieszczonego wewnątrz stacji kontenerowych. W przypadku wyboru do zamontowania transformatora olejowego, zostanie on umieszczony w zamkniętych stacjach transformatorowych, a pod nimi zostaną zamontowane szczelne misy olejowe, zdolne wychwycić całość wycieku oleju w przypadku ewentualnego rozszczelnienia.
Oddziaływanie na środowisko w fazie realizacji przedsięwzięcia wynikać będzie m.in. z prowadzenia prac: ziemnych i montażowych. Występujące oddziaływania i uciążliwości związane z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia, to m.in: emisja hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza (m.in. maszyny budowlane i pojazdy transportujące materiały budowlane i elementy instalacji). Na etapie eksploatacji zadania będzie występować emisja zanieczyszczeń do powietrza związana ze spalaniem paliw w silnikach pojazdów/maszyn/urządzeń obsługujących instalację. Źródłem hałasu na etapie eksploatacji przedsięwzięcia będzie praca urządzeń elektrycznych, które umieszczone będą wewnątrz kontenerowej stacji, inwertery, ruch pojazdów związany z pracami serwisowymi oraz maszyny/urządzenia wykorzystywane podczas prac związanych z koszeniem terenu zainwestowanego.
Działania związane z realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia skutkować będą powstawaniem odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. W przypadku przedmiotowego przedsięwzięcia będą to także odpady związane ze zużytymi panelami fotowoltaicznymi, w przypadku ich uszkodzenia, a także odpady z ewentualnej likwidacji w przyszłości przedmiotowej farmy fotowoltaicznej.
Przedmiotowe przedsięwzięcie będzie realizowane poza granicami wielkopowierzchniowych form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 ww. ustawy o ochronie przyrody. Najbliżej położonymi obszarem Natura 2000 jest oddalony o ok. 2,2 km specjalny obszar ochrony siedlisk Lasy Sieniawskie PLH180054. Inne obszary wchodzące w skład sieci obszarów Natura 2000 znajdują się w większych odległościach.
Teren, w obrębie którego planuje się zamierzenie inwestycyjne, położony jest poza granicami korytarzy ekologicznych, wyznaczonych w Projekcie korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce (Jędrzejewski W., Nowak S., Stachura K., Skierczyński M., Mysłajek R. W., Niedziałkowski K., Jędrzejowska B., Wójcik J. M., Zalewska H., Pilot M. 2005), który został zaktualizowany w latach 2010-2012 przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, celem zapewnienia łączności ekologicznej, zarówno w skali całego kraju jak i w skali europejskiej.
Zamierzenie inwestycyjne będzie realizowana w granicach terenu wyznaczonego jako ostoja ptaków o znaczeniu międzynarodowym (lBA) „Lasy Sieniawskie” (PL152) - ostoi występowania ponad 160 gatunków ptaków (ponad 140 lęgowych), z czego 37 wymienionych jest w Załączniku l Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE, z dnia 30 listopada 2009 r., w sprawie ochrony dzikiego ptactwa - tzw. Dyrektywy Ptasiej (26 lęgowych), a 54 w Polskiej czerwonej księdze zwierząt (14 lęgowych). Do kluczowych gatunków ptaków występujących w ostoi zalicza się: trzmielojada, orlika krzykliwego, derkacza, dzięcioła białoszyjego i muchołówkę białoszyją. Tereny otwarte, w obrębie których planuje się lokalizację przedmiotowego przedsięwzięcia, położone w sąsiedztwie dużych kompleksów leśnych, które stanowią tereny lęgowe orlika krzykliwego.
Zgodnie z informacjami zawartymi w przedłożonej dokumentacji, farma fotowoltaiczna zostanie zlokalizowana na terenach wykorzystywanych rolniczo. Przedmiotowe przedsięwzięcie zostanie posadowione na gruntach ornych klasy RV, RVI oraz ŁV.
Wokół planowanego zamierzenia znajdują się pola uprawne i zbiorowiska łąkowe współtworzące krajobraz rolniczy. Na północ od planowanego przedsięwzięcia występuje rozległy kompleks leśny Lasów Sieniawskich, który stanowi siedliska lęgowe m.in. dla ptaków szponiastych (orlika krzykliwego i trzmielojada), natomiast w kierunku południowo - wschodnim oraz południowo - zachodnim znajdują się 2 pozostałe kompleksy leśne, stanowiące miejsca lęgowe orlika krzykliwego.
Terytorium zajmowane przez parę lęgową orlika krzykliwego obejmuje fragment kompleksu leśnego lub niewielką kępę lasu - miejsce lęgowe - oraz otwarty krajobraz rolniczy w promieniu 2-3 km od gniazda - łowisko. W związku z powyższym, realizacja zamierzenia inwestycyjnego może wiązać się z ingerencją w tereny żerowiskowe tego gatunku. Dodatkowo, teren przedsięwzięcia może stanowić miejsce występowania szeregu chronionych gatunków (tj.: roślin, bezkręgowców, płazów, ptaków), a realizacja zadania może wiązać się z bezpośrednim zniszczeniem siedlisk tych gatunków.
W przypadku realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia nastąpi zmiana dotychczasowego sposobu użytkowania działek - zmieni się ich charakter z rolniczego na przemysłowy. Budowa przedmiotowej farmy fotowoltaicznej wpisuje się zatem w trend przekształcania i fragmentacji krajobrazu rolniczego. Powyższe ma istotne znaczenie w analizach oddziaływań skumulowanych - na terenie gminy Wiązownica planowane są inne farmy fotowoltaiczne m.in. w obrębach Ryszkowa Wola i Wólka Zapałowska. Należy zaznaczyć, że zmiany w wykorzystaniu przestrzeni rolniczej w Europie znacząco wpłynęły na zmiany liczebności, przede wszystkim jej zmniejszenie, zarówno w odniesieniu do poszczególnych gatunków, jak i całej bioróżnorodności. Większość populacji roślin i zwierząt związanych z krajobrazem rolniczym zmniejsza liczebność z powodu intensyfikacji gospodarki, ograniczenia różnorodności krajobrazu, utraty siedlisk i ich fragmentacji. Tradycyjnie uprawiane tereny rolne zanikają w szybkim tempie. Działania prowadzące do fragmentacji tych siedlisk to jedno z najistotniejszych zagrożeń różnorodności biologicznej.
Zmiany w użytkowaniu działek inwestycyjnych mogą determinować wykorzystanie tego terenu przez gatunki ptaków przystosowane do bytowania w krajobrazie rolniczym. Tymczasem zmiany liczebności ptaków występujących w krajobrazie rolniczym są silniejsze niż wśród gatunków z innych środowisk (Gregory R.D., van Strien A.J., Vorisek P., Gmelig Meyling A.W., Noble D.G., Foppen R.P.B., Gibbons D.W. 2005. Developing indicators for European birds. Phil. Trans. R. Soc. Lond. B. 360: 269-288). Zabór miejsc pod rozwój zabudowy przemysłowej (jaką jest planowana farma fotowoltaiczna) zaczyna być w Polsce poważnym problemem w ochronie awifauny. Niepokojącym zjawiskiem są obserwowane szybkie i powszechne spadki liczebności gatunków do niedawna szeroko rozpowszechnionych (lub wręcz pospolitych) na terenie Polski, w tym ptaków krajobrazu rolniczego. Dane uzyskane z monitoringu prowadzonego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w latach 2000-2016, wskazują na trend spadkowy takich gatunków krajobrazu rolniczego, jak: świergotek polny, makolągwa, szczygieł, przepiórka, kuropatwa, czajka, skowronek, pliszka żółta, pokląskwa, cierniówka, trznadel, ortolan.
W przedłożonej dokumentacji analizowano brak podejmowania zadania, wariant proponowany przez Inwestora oraz wariant alternatywny, różniący się od inwestorskiego jedynie zmianą parametrów poszczególnych elementów, wchodzących w skład zamierzenia inwestycyjnego.
Kluczowa jest analiza wariantu polegającego na zmianie lokalizacji planowanego przedsięwzięcia na obszar o innej lokalizacji np. na teren poprzemysłowy, czyli już przekształcony, powodującego mniejszą ingerencję w środowisko przyrodnicze.
W przedmiotowej sprawie należy także zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia odziaływań skumulowanych. W odległości ok. 1 km od przedmiotowego zamierzenia, planowe jest przedsięwzięcie pn.: „Budowa czterech elektrowni fotowoltaicznych o mocy elektrycznej do 1 MW każda PV Ryszkowa Wola nr 1, PV Ryszkowa Wola nr 2, PV Ryszkowa Wola nr 3, PV Ryszkowa Wola nr 4, o łącznej mocy elektrycznej instalacji do 4 MW", zlokalizowane na działkach nr ewid. 86/14, 86/15, 86/16, 86/17, 86/18, 86/19, 86/20, 86/21, 86/22, 86/23, 86/27, 86/28, 86/29, 86/30, 86/31,86/32, 86/33, 86/33,86/34, 86/35, 86/36 oraz 952/3, 952/4, 952/6, 952/7, 952/8, 925/9, 952/10, 952/11, 952/12 w miejscowości Ryszkowa Wola o całkowitej powierzchni ok. 9,5 ha z czego pod planowane zamierzenie przeznaczone zostanie ok. 8 ha.
Z danych będących w posiadaniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dane przekazane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, zebrane w ramach tematu badawczego Ocena stanu różnorodności biologicznej w wybranych nadleśnictwach RDLP Krosno na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych") wynika, iż w kompleksach leśnych położonych w sąsiedztwie planowanego zamierzenia występują stanowiska lęgowe orlika krzykliwego, co wskazano powyżej.
Na uwagę zasługuje fakt, że terytorium zajmowane przez parę lęgową orlika krzykliwego obejmuje fragment kompleksu leśnego lub niewielką kępę lasu - miejsce lęgowe - oraz otwarty krajobraz rolniczy w promieniu 2-3 km od gniazda - łowisko. Z analiz użytkowania w strefach 3 km od gniazd wynika, że orliki krzykliwe w warunkach Lubelszczyzny w różnym stopniu wykorzystują jako żerowiska tereny użytkowane przez człowieka. W północnych i centralnych częściach regionu podobnie jak w innych częściach Polski polują głównie na łąkach i pastwiskach. W południowo-wschodniej części Lubelszczyzny większość pokarmu zdobywają na polach” (LTO i Natura International Polska. 2017. Strategia ochrony ptaków strefowych na Lubelszczyźnie. Lublin). Zatem teren przedmiotowego przedsięwzięcia, ze względu na rozmieszczenie stanowisk lęgowych orlików krzykliwych i charakter użytkowania gruntów może stanowić areał wykorzystywany przez co najmniej 2 pary tego gatunku, gnieżdżące się najbliżej rozpatrywanej lokalizacji.
Powyższe ma istotne znaczenie w analizach oddziaływań skumulowanych - bowiem na terenach rolniczych pomiędzy Ryszkową Wolą i Zapałowem planowane są już inne przedsięwzięcia (o podobnym charakterze) generujące podobne oddziaływania i wpływające na te same elementy przyrody, na które będzie oddziaływać przedmiotowe przedsięwzięcie. Realizacja kilku przedsięwzięć farm fotowoltaicznych w granicach terytorium co najmniej 2 par orlika krzykliwego, może wyłączyć z użytku część żerowisk tego gatunku. Wymaga to, oceny skutków planowanego zadania dla ochrony tego gatunku, a także gatunków krajobrazu rolniczego.
Mimo, iż planowane przedsięwzięcie znajduje się poza obszarami chronionymi to zgodnie z zapisami art. 2 ust. 1 ww. ustawy o ochronie przyrody , ochrona przyrody polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody m.in. dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów oraz krajobrazu. Ochrona przyrody to nie tylko ochrona rozległych obszarów w małym stopniu przekształconych przez człowieka i nie może być ona ograniczona tylko do niewielkich, wydzielonych enklaw, poza którymi zabór zasobów naturalnych nie napotyka na żadne ograniczenia. Okazuje się, że duże znaczenie dla zachowania bioróżnorodności w skali całego kraju ma sposób użytkowania zasobów przyrodniczych również na rozległych połaciach kraju, które nie są objęte żadnymi formami ochrony przyrody (Chylarecki P. 2003. Ptaki obszarów rolniczych. Ministerstwo rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warszawa), jak w przedmiotowej sprawie.
Mając powyższe na uwadze, analizując charakter i lokalizację przedsięwzięcia oraz oddziaływania z nim związane (w tym możliwość wystąpienia oddziaływań skumulowanych z innymi planowanymi przedsięwzięciami), należy stwierdzić, iż może ono w sposób negatywny oddziaływać na środowisko przyrodnicze (również krajobraz), przez co wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Jednocześnie stwierdzam, iż w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko nie jest konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na obszary wchodzące w skład sieci obszarów Natura 2000, tj. oceny wymaganej art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Należy dodać, że Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest podstawą ustalenia, w formie decyzji, środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, toteż niezbędnym jest, aby określał w sposób jednoznaczny uwarunkowania, o których mowa w art. 82 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien określać, analizować i oceniać jego wpływ na wszystkie ww. zasoby, twory i składniki przyrody występujące na obszarze objętym przedsięwzięciem i w zasięgu możliwego jego oddziaływania. Z powyższych analiz należy wyciągnąć wnioski odnośnie istotności wszystkich generowanych oddziaływań na poszczególne komponenty środowiska przyrodniczego. Analiza oddziaływań powinna wykorzystywać w miarę możliwości literaturę tematu.
Raport powinien być sporządzony w sposób wyczerpujący, zgodnie z wszystkimi wymogami prawa krajowego i wspólnotowego oraz wytycznymi i innymi dokumentami opracowanymi przez właściwe instytucje krajowe, w oparciu o rzetelne i aktualne dane. Ponadto, dokument ten powinien określać zasięg możliwego oddziaływania przedsięwzięcia i przedstawić metodykę jego określenia. Analiza oddziaływania powinna uwzględniać biologię i ekologię wszystkich gatunków, na które przedsięwzięcie może oddziaływać.
Ponadto, Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien spełniać wymagania wynikające z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 17 marca 2022 r. w sprawie formatu dokumentu zawierającego wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz formatu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Dz. U. z 2022 r., poz. 652).
Mając na względzie powyższe należy orzec jak sentencji postanowienia.
 
P O U C Z E N I E
                Na postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu, za pośrednictwem Wójta Gminy Wiązownicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
 
Wójt 
Krzysztof Strent
 
Podmiot publikującyUrząd Gminy Wiązownica
WytworzyłMaria BRODOWICZ - Pracownik UGW2024-08-12
Publikujący Maria BRODOWICZ - Maria BRODOWICZ 2024-08-12 14:21